Bitcoin Toparlanırken O Altcoinler İçin ‘Listeleme’ Heyecanı Arttı!

Kripto para piyasası, 23 Nisan Salı günü Bitcoin (BTC)’in trende meydan okuyup 66.000 dolar sınırını aşmasıyla karışık bir performansa tanık oldu. XRP ve Solana (SOL) gibi diğer büyük altcoinler de kayda değer toparlanmalarla aynı şeyi takip ederken, Ethereum (ETH) ve Cardano (ADA) hafif düşüş yaşadı.

Bitcoin 66.000 doları aştı

Bu hücuma öncülük eden Bitcoin, bu yazının yazıldığı sırada %0,62 artışla 66.301,95 dolara ulaştı. Bu olumlu harekete, son 24 saatte işlem hacminde %9,66 artışla 25,60 milyar dolara yükselen önemli bir artış eşlik etti. Bitcoin’in piyasa değeri de 1,30 trilyon dolarda güçlü kaldı.  İkinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum %0,80’lik hafif bir düşüş yaşayarak 3.179,06 dolara yerleşti. Fiyat düşüşüne rağmen işlem hacmi %8,91 artışla 11 milyar dolara ulaştı. Bu arada Cardano’nun fiyatı %0,27 oranında marjinal bir düşüşle 0,5097 dolara geriledi. Ancak ADA’nın işlem hacmi %8,87 artış göstererek 383,75 milyon dolara ulaştı.

Solana toparlanmasını sürdürerek %2,45 artışla 154,92 dolara yerleşti. Böylece 150 dolar seviyesinin üzerinde başarılı bir şekilde kalmayı başardı. Bu olumlu hareket, son 24 saatte işlem hacminin %17,49 oranında artmasıyla dikkat çekti. XRP ayrıca bir toparlanma göstererek fiyatını 0,54 dolar seviyesinin üzerine çıkardı. Özellikle işlem hacmi %61,38 oranında önemli bir artışla 1,62 milyar dolara yükselirken fiyatı %2 artışla 0,5482 dolara ulaştı. Diğer yandan Dogecoin ve meme coin rakibi Shiba Inu düşüş eğilimini sürdürdü. Dogecoin’in fiyatı %2 düşüşle 0,158 dolara gerilerken Shiba Inu fiyatı %3,19 düşüşle 0,00002642 dolardan işlem gördü. En çok yükselenler ise şu şekilde:

  • Pendle (PENDLE): Pendle kripto parası %9,78 artış gösterdi ve 6,50 dolardan işlem gördü.
  • Gnosis (GNO): GNO %7,53 artışla 392,64 dolara yükseldi.
  • Stacks (STX): Stacks %6,85 oranında artış gösterdi ve 3,06 dolar değerindeydi.
  • Immutable (IMX): IMX kripto fiyatı %6,79 artışla 2,39 dolara yükseldi.

Runes tokenları, piyasada heyecanı artırıyor

Yerleşik coin fiyat hareketlerinin ötesinde, Runes tokenlarının kripto para borsalarında son zamanlarda listelenmesi, yatırımcılar ve traderlar arasında önemli bir heyecan yarattı. Önde gelen borsalardan biri olan Gate.io, Bitcoin’deki en eski Runes tokenlarından üçünü derhal listeledi. Böylece, acil talepten yarar sağladı. Bu hareket, Bitcoin’in yeni token standardının lansmanına duyulan güçlü ilgiyi yansıtıyor.

Runes tokenlerine olan talepteki artış diğer büyük borsaların da gözünden kaçmadı. Birçoğu hızla büyüyen bu ekosisteme katılmanın yollarını aktif olarak araştırıyor. Sora Ventures’ın kurucusu Jason gibi uzmanlar, borsaların iş modellerini Runes topluluğunun benzersiz özelliklerine uyacak şekilde uyarlamaları gerektiğini vurguluyor. Bu, listeleme ücretlerinin ortadan kaldırılmasını, alım seçeneklerine dayalı piyasa yapıcılarla işbirliği yapılmasını ve Runes kullanıcı tabanının ağırlıklı olarak Batılı doğasına uygun stratejiler ayarlanmasını içerebilir.

Magic Eden’dan Runes hamlesi geldi

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Bitcoin’in Runes değiştirilebilir token standardının piyasaya sürülmesi, dört yılda bir gerçekleşen halving etkinliğiyle aynı zamana denk geldi. Bu da talepte ani bir artışa ve ağ ücretlerinin benzeri görülmemiş seviyelere çıkmasına yol açtı. NFT pazarının önde gelen oyuncularından Magic Eden, Bitcoin Runes’a özel bir platformu hızlı şekilde tanıttı. Böylece çok önemli bir rol oynadı. Bu platform, kullanıcıların Magic Eden cüzdanlarını kullanarak sorunsuz bir şekilde BTC aktarmalarını sağlıyor. Ayrıca Runes ve Ordinals’i doğrudan edinmelerine olanak tanıyor.

Platformun 19 Nisan’da beklenenden daha erken kullanıma sunulması, Runes token’larına yönelik yüksek beklentinin altını çiziyor. Protokolün etkinleştirilmesinin ardından Runes tokenlerini başlatma telaşı, Bitcoin ağ ücretlerinin artmasına önemli ölçüde katkı sağladı. Zira halving sonrası ilk bloklarda milyonlarca dolara ulaştı. Runes tokenlarının listelenmesi şüphesiz önemli bir piyasa faaliyeti ve ilgi uyandırdı. Yatırımcılar ve traderlar, potansiyel fiyat hareketlerini ve piyasa eğilimlerini tahmin etmeye çalışıyor. Bu nedenle Runes tokenlarının gelişimini yakından takip ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir