ABD’li şüpheliye ‘ırk savaşı başlatmak için’ saldırı planlama suçlaması

ABD’de federal büyük jüri, 58 yaşındaki Mark Adams Prieto isimli şüpheliye rap konserinde Afrikalı ABD’lilere yönelik ‘toplu saldırı’ planı yapmakla suçladı. Adalet Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, ABD’de kriminal soruşturmanın iddianameye dönüşmesinde rol oynayan federal büyük jüri, Prieto hakkında iddianame hazırladı.

AA’nın aktardığına göre, iddianamede, Georgia eyaletinin Atlanta kentinde düzenlenmesi planlanan rap konserinde başkanlık seçimi öncesi ‘ırk savaşını körüklemek’ amacıyla Afrikalı ABD’liler ve diğer azınlıklara yönelik ‘toplu saldırı’ tasarlamakla suçlanan Prieto’nun ocak-mayıs döneminde bu plan için ABD Federal Soruşturma Bürosu’yla (FBI) çalışan iki kişiyle görüşmeler yaptığı ancak onların asıl görevlerini bilmediği belirtildi.

MAYIS AYINDA GÖZALTINA ALINDI

Prieto’nun saldırı planı kapsamında bu kişilerden birine iki tüfek sattığı öne sürülen iddianamede, tüm soruşturma boyunca her adımının yetkililerce yakından izlendiği bildirildi.

‘Ateşli silah kaçakçılığı, nefret suçunda kullanılmak üzere ateşli silah transferi ve ruhsatsız ateşli silah bulundurmak’la suçlanan şüphelinin hakkındaki soruşturma kapsamında mayıs ayında kolluk kuvvetlerince gözaltına alındığı açıklandı.

58 yaşındaki Prieto’ya yönelik soruşturma, gizli tanığın FBI’ı bilgilendirmesiyle başlamıştı. Tanık, yetkililere verdiği yeminli ifadede Mark Adams Prieto’nun kitlesel bir saldırıyı savunduğunu ve siyahlar başta olmak üzere Yahudileri veya Müslümanları hedef almak gibi şüpheli ve endişe verici yorumlar yapmaya başladığını ifade etmişti.

‘SEÇİM ÖNCESİ SIKIYÖNETİM UYGULANACAĞINA İNANIYORDU’

Şüphelinin fuarlarda ABD Alkol, Tütün, Ateşli Silahlar ve Patlayıcılar Bürosu’ndan gizlenmek için ateşli silahları sadece nakit sattığı veya takas ettiğini kaydeden gizli tanık, ‘Prieto’nun 2024 seçimlerinden kısa süre sonra sıkıyönetim uygulanacağına ve bu uygulamadan önce kitlesel silahlı saldırı gerçekleştirilmesinin gerektiğine inandığını’ belirtti.

Tanık, Prieto’nun kendilerine ‘bir grup insanı öldürmeye hazır olup olmadıklarını’ da sorduğunu kaydetti. Prieto’nun silah fuarında kendisi ve kendi ortağı gibi davranan gizli FBI ajanından Atlanta’daki rap konserinde Afrikalı ABD’lileri hedef alan toplu saldırı gerçekleştirmesine yardım etmelerini istediğini anlatan tanık, şüphelinin rap konseri tercihini siyahların daha yoğun ilgi göstermesine bağladığını belirtti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir